TR EN

Haberler

'Kuluçka'dan 3,5 Milyon Dolarlık Şirket Çıktı

'Kuluçka'dan 3,5 Milyon Dolarlık Şirket Çıktı

Kanser araştırmalarını kolaylaştıran mikroçip buluşu uluslararası ödüller kazanan Doç. Dr. Okvur’un Teknopark İzmir Kuluçka Merkezinde kurduğu firması İnitio Biyomedikal Mühendislik, 3,5 milyon Dolar değerleme ile yatırım aldı. 

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Devrim Pesen Okvur tarafından Teknopark İzmir’deki Kuluçka Merkezinde kendi buluşu olan mikroçipleri üretmek üzere kurulan şirkete yatırımcı Aydın Öztunalı 3.5 milyon Dolar değerleme ile ortak oldu. Yapılan yatırımın tutarı açıklanmazken, Aydın Öztunalı’nın şirkete CEO, Devrim Pesen Okvur’un da CSO olarak atandığı belirtildi. 

KANSER ARAŞTIRMALARI İÇİN MİKROÇİP

Doç. Dr. Okvur, ABD'de başladığı kanser araştırmalarını İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde kanser hücreleriyle bağışıklık sistemi hücrelerinin nasıl iletişim kurduğunu ortaya çıkarmak için AB destekli projesiyle sürdürdü. Mevcut hücre çalışmalarında iki boyutlu ortamda yürütülen çalışmanın doğru sonuçları vermediğini gören Okvur, hücrelerin aynı insan dokusunda olduğu gibi yaşayabilecekleri doğala yakın ortamlar oluşturmak için yöntemler aramaya başladı.

Laboratuvarlarda kullanılmaya başlanan mikroçiplerin hücrelere üç boyutlu yaşam ortamı sunabildiğini, ancak söz konusu çiplerin çok pahalı olması, üretiminin uzun sürmesi ve çeşitli zorluklar içermesi nedeniyle kullanılabilir olmadığını gören Okvur, son dönemde popülerleşen 3D yazıcıları mikroçip üretiminde denedi.

Mevcut üretim yöntemlerinden yaklaşık 10 kat daha düşük maliyet ve daha kısa  sürede mikroçip üretmeyi başaran Doç. Dr. Okvur, meslektaşlarının da talep etmesi üzerine bu alanda üretim yapmak üzere proje geliştirdi.

Bu buluşuyla katıldığı 43. Cenevre Uluslararası Buluş Fuarı’nda altın madalya kazanan Okvur, aynı zamanda İran Buluşçular ve Araştırmacılar Enstitüsü Özel Ödülüne de layık görüldü. Doç. Dr. Okvur, 2016 yılı Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı ödülünü de aldı. 

Teknopark İzmir’deki Kuluçka Merkezinde kurduğu İnitio Biyomedikal Mühendislik adlı şirketinde kendi buluşu olan mikroçiplerin üretimine başlayan Okvur'un ürünü yurt dışından da büyük ilgi gördü. 

Dünya çapında büyük ilgi uyandıran buluşunu ticari bir ürüne dönüştürmek amacıyla kurduğu “kuluçka” şirketi 3,5 milyon Dolarlık değerleme ile yatırım alan Doç. Dr. Okvur şu açıklamalarda bulundu: 

“TEKNOPARKTA OLMAK AVANTAJ”

“Akademisyenler olarak araştırma yapmaya mümkün olduğunca hakim olduğumuz belli bir alanda uzmanlaşmış olarak, temel sorunlardan başlıyoruz. Fark ettiğimiz bazı eksiklikler üzerine projeler yapmaya başlıyoruz ve konunun bilinmeyen noktalarını açığa çıkarmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Temel bilim, faydası belki de 10-20 yıl sonra ortaya çıkabilecek bilgiler üretiyor. Gönülden geçen bu bilginin nasıl daha çabuk faydaya dönüşebileceğini bulmaktır. Tam da bu noktada teknopark bünyesinde olmak çok işe yarıyor. Akademide şekillendirdiğimiz fikirlerimizi, projelerimizi yaşama daha hızlı geçirebilmek için teknopark bünyesinde faaliyet göstermek, ürünün daha hızlı gelişmesinde avantaj sağlıyor.”

“CEO OLMAK İSTEMEM”

“Ben konunun bilimsel Ar-Ge kısmıyla ilgileniyorum. Bu nedenle kurduğumuz şirketteki görevim CSO (Chief Scientific Officer), hiçbir zaman CEO olmak istemedim, zaten o işin para, şirket kısmı… Beni her zaman heyecanlandıran işin mutfağı oldu. Ben bilimle anılmak istiyorum. Laboratuvara koşup hep deney yapmak isteyen bir bilim insanına arkadaşları ‘sen çocuksun’ diyorlarmış. İşte bu söylenen cümlede ben kendimi buldum. Sabah kalkıp laboratuvara deney yapmaya koşan birisiyim.”

“İNSANLIĞA FAYDALI OLACAK”

Doç. Dr. Devrim Pesen Okvur’un kurduğu İnitio Biyomedikal Mühendislik şirketine yatırım yapan Adın Öztunalı daha önce biyoteknoloji alanında yatırım yapmadığını belirterek, “Yatırım deyince tabi işin doğası gereği maddi geri dönüş beklemek normal ancak bu işe girerken insanlığa da çok faydalı olacağını düşündüm. Bilimin gelişmesine katkı sunmak bu yönüyle benim için önemli. Ayrıca bu alanın, geleceğe yönelik önemli trendlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Devrim Hoca’nın çalışmalarından basın yoluyla haberdar oldum ve bu sayede kendisiyle bir araya geldik.” diye konuştu. 

“ÇOK ÇALIŞIYORUZ”

Kendilerini bir araya getiren bir başka önemli faktörün de çok çalışmak olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Devrim Pesen Okvur, “Ben işin laboratuvar kısmını sahipleniyorum, Aydın Bey de iş kısmını. Herkes en iyi bildiği şeyi yapıyor, böylece daha emin, daha hızlı ilerleyebiliyoruz.” dedi.