TR EN

Haberler

3+1 ARALIK BULUŞMASI

3+1 ARALIK BULUŞMASI

3 Girişimci 1 Akademisyen Anlatıyor: Kim? Ne yapıyor? Nasıl Yapıyor?

Teknopark İzmir ‘Açık Alan’ etkinlikleri kapsamında kurgulanan, 3 girişimci ve 1 akademisyenin çalışmalarını ve girişimcilik hikayelerini anlattığı” 3+1 Aralık Buluşması” yeni isimleri ağırladı.

12 Aralık 2018’de İnovasyon Merkezi Urla Salonu’nda düzenlenen etkinliğin konukları; Genometri Biyoteknoloji’den Elif Akyayla, Jotform Yazılım’dan Ertuğrul Ertekin, NT Microdestek’ten Mert Dönerçark ve İYTE Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Senger oldu.

ELİF AKYAYLA / Genometri Biyoteknoloji
Genometri Biyoteknoloji, 2012 Mayıs Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Teknogirişim Sermaye Desteği” hibesi alarak kurulmuştur. Genometri, genel olarak iki temel başlıkta genetik alanında ar-ge faaliyetleri yürütmektedir. Bunlardan birincisi hayvancılık alanında yürütülen çalışmalardır. Bu anlamda,  ıslah projelerinde ve hayvanların kimliklendirilmesinde kullanılan “Ebeveyn Tayin Kitleri “ geliştirmiştir. Bir diğer faaliyet alanı ise insan sağlığına yönelik çalışmalardır. Bu çalışmalarda en önemli yeri kanser tanılamasına yönelik Ar-Ge faaliyetleri doldurmaktadır. Kanserin genetik temelli bir hastalık olması ve erken tanının bireyin hayatta kalma olasılığını arttırması, tanılamada genetik belirteçlerin kullanılmasını önemli hale getirmiştir. TÜBİTAK,  TAGEM ve KOSGEB tarafından desteklenmiş birçok proje geliştiren Genometri’nin halen devam eden 2 adet TAGEM destekli projesi bulunmaktadır.

ERTUĞRUL ERTEKİN / Jotform Yazılım
JotForm, kullanıcıların herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, sürükle bırak mantığı ile çevrimiçi form oluşturabildikleri bir web servisidir. 192 ülkede 4.3 milyon kullanıcıya hizmet veren JotForm, basit bir iletişim formundan, ödeme formları gibi daha karmaşık formlara kadar, geniş bir kullanıcı yelpazesinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Form oluşturma adımından başlayarak, veri toplanması, toplanan verilen analiz edilmesi, raporlanması ve çeşitli formatlarda paylaşılabilmesi gibi tamamlayıcı hizmetler de sunmaktadır.

MERT DÖNERÇARK / MicroDestek
MicroDestek Yazılım, hukuk birimlerinin yönetilmesinde kullanılan hukuk otomasyon ve sözleşme kontrat yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve bunların yönetim kademelerinde karar destek sistemlerinde kullanılması üzerine çalışmaktadır. 2010 yılında kurulan NT Microdestek, gerek kamu kuruluşları gerekse de özel sektörde bir çok kurumun bu konudaki ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Uygulamanın geliştirilmeye devam etmesi kapsamında, uygulamaya yapay zeka uzman sistemler alanında modüller eklenmeye devam etmektedir. Ayrıca kurumların halihazırda sistematik bilgi girişleri bulunması sebebiyle veri madenciliği karar ağacı algoritmalarıyla yönetim kademesine tasniflenmiş bilgiler iletmek üstüne çalışmalar da devam etmektedir. 

PROF. DR. R. TUĞRUL SENGER / İYTE Fen Fakültesi Fizik Bölümü
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fizik Bölümünde öğretim üyesi. Bilkent Üniversitesi ve Emory Üniversitesinde (ABD) çalıştı. Lisans ve lisansüstü derecelerini Bilkent Üniversitesinden aldı. Orta öğrenimini Bornova Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesinde tamamladı. Araştırma alanı, yoğun madde fiziğinde teorik ve hesaplamalı yöntemleri kullanarak düşük boyutlu sistemlerin fiziksel özelliklerini hesaplamaktır. Uluslararası dergilerde yayınlanmış 70'in üzerinde makalesi vardır. Grafen ve benzeri iki boyutlu malzemeler, nano ölçekli düşük boyutlu yapılarda elektronik ve optik özellikler, elektron-fonon etkileşmeleri ve spintronik konularında çalışmalar yapmaktadır. TÜBA, FABED ve Parlar Vakfı tarafından verilen genç araştırmacı ödüllerini almıştır.