TR EN

Haberler

AB Rekabetçi Sektörler Programı’na İYTE ve Teknopark İzmir dahil oldu

AB Rekabetçi Sektörler Programı’na İYTE ve Teknopark İzmir dahil oldu

Rekabetçi Sektörler Programı 2. dönem çağrısı sonucunda, değerlendirmeleri başarıyla geçen toplam 113 milyon Avro bütçeli 23 projenin temsilcileri ile protokol imzaladı. Protokolü İYTE ve Teknopark İzmir adına İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden imzaladı.

Rekabetçi Sektörler Programı'nın uygulaması 2026 yılının sonuna kadar devam edecek yeni dönem ilk çağrıları imalat sanayi, araştırma ve geliştirme ile teknoloji transferi ve ticarileştirme başlıklarında gerçekleştirildi. Nisan 2017'de açılan 112,8 milyon Avro bütçeli çağrıda, değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan proje teklifi sahibi kurumlar ile 23 Ocak 2018 tarihinde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Sayın Christian Berger'in himayelerinde düzenlenen törenle protokoller imzalandı. Protokolü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Teknopark İzmir adına İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden imzaladı.

Yapılan açıklamaya göre, Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, 6 Nisan 2017 - 6 Temmuz 2017 tarihleri arasında "İmalat Sanayi", "Araştırma ve Geliştirme" ile "Teknoloji Transferi ve Ticarileştirme" başlıklarında açılan proje teklif çağrılarına toplam 178 başvuru geldi. 2. dönem çağrısı sonucunda, değerlendirmeleri başarıyla geçen toplam 113 milyon Avro bütçeli 23 projenin temsilcileri ile protokol imzalandı. Proje sahibi kurumlar arasında üniversiteler, kalkınma ajansları, teknokentler, organize sanayi bölgeleri, birlikler, odalar ve dernekler bulunuyor.