TR EN

Haberler

Ahmet Polat ve Sercan Tarakçıoğlu Girişimi LOKI’ye 100 Bin Dolar Yatırım

Ahmet Polat ve Sercan Tarakçıoğlu Girişimi LOKI’ye 100 Bin Dolar Yatırım

Teknopark İzmirli girişimciler Ahmet Polat ve Sercan Tarakçıoğlu tarafından geliştirilen “Bulut Tabanlı Siber Güvenlik Girişimi LOKI" 100 bin dolar çekirdek yatırım aldı.

2016 yılının başında geliştirilmeye başlanan ve Hackquarters Hızlandırma Programı girişimlerinden biri olan LOKI’nin ilk versiyonu, Teknopark İzmir Kuluçka Merkezi Classboom’da yer alan girişimciler tarafından kullanılmaya başlamıştı.

TEKNİK DESTEK OLMADAN TEHDİTLERİ ENGELLİYOR

Bulut tabanıyla kafe, restoran, ofis ve evlerdeki internet güvenliğini kolayca sağlamayı hedefleyen LOKI, İnternet üzerinden gelecek tehditleri engelliyor. LOKI ile kullanıcılar, teknik anlamda bir desteğe ihtiyaç duymadan, ofis veya ev ağlarını kullanımı kolay bir arayüzle güvenli hale getirebiliyor.

Hedef müşteri kitlesini kafe, restoran, ofis ve KOBİ’lerin oluşturuğu LOKI’nin öne çıkan özellikleri; kullanıcı ve grup bazlı yönetim, anti virus, güvenlik duvarı, 5651 sayılı kanuna uygun yasal loglama ve entegre VPN hizmeti olarak sıralanıyor.

NASIL GELİŞTİ? NASIL İLERLEYECEK?

LOKI’nin proje sürecini, kazandıkları başarıyı ve önümüzdeki dönem planlarını anlatan Teknopark İzmirli Girişimciler Ahmet Polat ve Sercan Tarakçıoğlu, şu bilgileri verdi:

“Bir yılı aşkın bir süredir LOKI üzerinde çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde her startup’ın yaşayabileceği ve olgunlaşması için yaşaması da gereken maddi ve manevi tüm zorlukları yaşadığımızı düşünüyoruz. Bu süreci; projeyi ilerletmek, bu sırada fonlama için kaynak bulmaya çalışmak ve aynı zamanda hayatta kalmayı başarmak şeklinde özetleyebiliriz.

LOKI’yi tek cümlede anlatmak gerekirse; kullanımı kolay bir siber güvenlik ve ağ yönetim cihazı. Siber güvenlik ve ağ yönetimi ürünlerine farklı bir bakış açısı getiriyoruz.

LOKI’de hem donanım hem de yazılım geliştiriyoruz. Türkiye’de, özellikle donanım geliştiren girişimlerin yatırım alması gerçekten başarı olarak değerlendiriliyor. Ar-ge’yi tamamlamak başlı başına bir süreçken, üretim ve kalite alanlarının taşıdığı riskler genelde yatırımcıların bir adım geride durmasına neden oluyor. Ancak biz mevcut durumumuzu bir başarı olarak değil, hedeflerimize giden yolda aştığımız bir basamak olarak görüyoruz. Önümüzde uzun, zorlu ve bizi çok heyecanlandıran bir yol var.

Bugüne kadar geçirdiğimiz süre içerisinde LOKI’yi alfa prototip seviyesine getirmeyi başardık. Teknopark İzmir bünyesinde test ediyoruz. Almış olduğumuz çekirdek yatırım ile ekibimize çok değerli arkadaşlar katıldı. Önümüzdeki 5-6 aylık dönemde LOKI’yi MVP seviyesine ulaştırmayı ve artık piyasaya çıkabilir bir ürün haline getirmeyi planlıyoruz. Sonraki aşamada ise LOKI’nin seri üretime geçmesi ve globale açılması var.

Bugüne kadar bize destek olan Teknopark İzmir’e, Hackquarters Hızlandırma Programına ve bize güvenen yatırımcılarımıza tek tek teşekkür ediyoruz.”