TR EN

Haberler

Ar-Ge ve İnovasyon Ekosisteminin Güçlü Paydaşı

Ar-Ge ve İnovasyon Ekosisteminin Güçlü Paydaşı

Teknopark İzmir, “4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi ve Fuarı”nda açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi 2015 sıralamasında yine Türkiye’nin ilk dört teknoparkı arasında yer alarak, başarısını ve istikrarını ortaya koydu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “4. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi ve Fuarı” Ankara’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin en başarılı teknoloji geliştirme bölgelerinin (TGB) sıralandığı zirvede, Teknopark İzmir, yine Türkiye’nin ilk dört teknoparkı arasında yer aldı.

Her yıl düzenlenen zirve ile birlikte kamuoyuna açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sıralaması; teknoparkların ekonomik yapı ve potansiyelleri, bölgelerindeki Ar-Ge temelli yeni firma oluşumları, istihdam oranlarına katkıları, üniversite-sanayi işbirliğinde kat ettikleri yol, kamu Ar-Ge desteklerinden yararlanan proje sayıları ve bu projelerin bütçeleri gibi kriterler aracılığıyla bir yıllık performanslarının ölçülmesiyle oluşuyor.

Belirtilen göstergeler üzerinden yapılan genel sıralamada; ODTÜ Teknokent TGB, İTÜ Arı Teknokent TGB, Cyberpark Ankara TGB ve Teknopark İzmir TGB ilk dört sırayı paylaştı. Teknopark İzmir, genel sıralamanın yanı sıra “10 yaş ve üzeri olgun TGB’ler kategorisinde de sıralamadaki yerini korudu.