TR EN

Haberler

Biyoteknolojik İlaçların Üretim Altyapısı FloraBio ile Teknopark İzmir’de Kurulacak

Biyoteknolojik İlaçların Üretim Altyapısı FloraBio ile Teknopark İzmir’de Kurulacak

Çaylı: “Bizim kuracağımız biyoteknolojik ilaç geliştirme platformu ‘Made in Turkey’ olacak. En önemlisi de bu. Dünyaya böyle bir teknolojinin Türkiye’de de geliştirilebileceğini kanıtlayacağız”

Türkiye’nin sadece kanser hastalıkları için yılda 1.6 milyar liralık ithalat yaptığı biyoteknolojik ilaçların üretimi için Teknopark İzmir’de FloraBio ar-ge firmasını kuran Dr. Aziz Çaylı, Türkiye’de bir ilke imza atarak, basında da geniş yer buldu.

Girişimiyle; Anadolu Ajansı, NTV, Hürriyet ve Yeni Asır gibi görüntülü ve basılı birçok yayında yer alan Dr. Çaylı, çalışmaları ve geliştireceği üretim altyapısı hakkında şu bilgileri verdi:

 “Biyoteknolojik ilaçlar, canlı hücreler kullanılarak üretilmesi nedeniyle oldukça bilgi yoğun bir alan. Türkiye’de bu sektör henüz doğmadı. Bu nedenle yatırım için riskli olarak değerlendiriliyor. Florabio olarak amacımız biyoteknoloiik ilaçların üretiminde kullanılabilecek genel bir platform teknolojisi geliştirmek. Türkiye’nin ilk, dünyanın da sayılı biyoteknolojik ilaç üretim altyapısını oluşturmak istiyoruz. Türkiye’deki ilaç şirketleri bir veya birkaç ilacı geliştirmek için adımlar atıyor. Bizim amacımız ise ilaç geliştirme değil tüm biyoteknolojik ilaçların üretiminde kullanılacak bir altyapıdan bahsediyoruz. Örneğin bir araba modelini üretmek değil tüm modellerin üretilebileceği bir fabrikayı kurmak istiyoruz. Bir defa bu altyapıyı kurduktan sonra hangi biyoteknolojik ilacı istersek isteyelim en kısa zamanda üretebilecek durumda olacağız. Bu tip platform teknolojisi dünyada oldukça az. ABD ve Avrupa’da belki 5 tane vardır. Bunun bir tanesini de Türkiye’de kurmak istiyoruz. Benzerini Almanya’da 10 yıl önce kurmuştuk. Daha iyisini Türkiye’de kuracağız.”

Türkiye’de çeşitli kurumların yürüttüğü biyobenzer ilaç üretim çalışmalarının yurtdışından lisans karşılığı alınan teknolojiler üzerinde yürüdüğüne dikkati çeken Çaylı, “Bizim kuracağımız biyoteknolojik ilaç geliştirme platformu ‘Made in Turkey’ olacak. En önemlisi de bu. Dünyaya böyle bir teknolojinin Türkiye’de de geliştirilebileceğini kanıtlayacağız” dedi.

Dr. Aziz Çaylı’nın Anadolu Ajansı’na konu hakkında verdiği röportaj, https://www.youtube.com/watch?v=-0LUHNP8haM linkinden izlenebilir.