TR EN

Haberler

Dr. Çaylı Çalışmalarını anlattı

Dr. Çaylı Çalışmalarını anlattı

Biyoteknolojik ilaçların üretim altyapısını Türkiye’de geliştirmek üzere Teknopark İzmir’de kurduğu Florabio firmasında ar-ge faaliyetlerine devam eden Dr. Aziz Çaylı, TRT Haber’e çalışmalarını aktardı.

Biyoteknolojik ilaçların büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Dr. Aziz Çaylı, yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Florabio olarak amacımız biyoteknoloiik ilaçların üretiminde kullanılabilecek genel bir platform teknolojisi geliştirmek. Türkiye’nin ilk, dünyanın da sayılı biyoteknolojik ilaç üretim altyapısını oluşturmak istiyoruz. Amacımız, tüm biyoteknolojik ilaçların üretiminde kullanılacak bir altyapı kurmak. Bu altyapıyı kurduktan sonra hangi biyoteknolojik ilacı istersek isteyelim en kısa zamanda üretebilecek durumda olacağız.”

Biyoteknoloji konusunda Almanya’da eğitim alan Dr. Aziz Çaylı, biyoteknolojik ilaçların üretimi için burada geliştirdiği platformun hisselerini devrederek, bu teknolojiyi Türkiye’de yeniden üretmek amacıyla 2016 yılında Teknopark İzmir’de Florabio firmasını kurmuştu.