TR EN

Haberler

Ege Bölgesi’nin “Genç Beyinleri” İnovasyon Merkezi’nde Yarıştı

Ege Bölgesi’nin “Genç Beyinleri” İnovasyon Merkezi’nde Yarıştı

İYTE ev sahipliğinde, Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen, Ege Bölgesi Üniversiteleri Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı, VI. Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Sergisi’nde (GBYF) 270 bitirme projesi sergilendi.

Fikir yarışması, Gönüllerin Birincisi, Oyun Eğlence ve Eğitim, Diğer Bilişim Uygulamaları, Sosyal Medya ve İletişim, Sağlık ve Yaşam, Sanayi ve Endüstri, Şehir ve Çevre başlıklı farklı kategorilerde yapılan yarışmaya 1500 öğrenci ve yaklaşık 100 akademisyen katıldı.

İYTE 3 KATEGORİDE DERECE KAZANDI

Bilişim sektörüyle üniversiteyi buluşturan yarışmaya toplamda 30 proje ve 46 öğrenciyle katılan İYTE, 3 kategoride derece elde etti.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), Teknoparklar, Teknoloji Transfer Ofisleri, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Bilişim Komitesi, STK’lar ve sektördeki firmaların katkılarıyla düzenlenen etkinlikte ödül kategorileri ve kazananlar şunlar:

Fikir Yarışması: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Zübeyir Durğay - İşaret Dili Çevirici Mobil Uygulama- (Danışman Yrd. Doç. Dr. Barış Ethem Süzek)

Sanayi ve Endüstri: Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri Gülgün Pekmezci, Talha Can Havadar -Yapay Zekâ Destekli Akıllı Araba- (Danışman Yrd. Doç. Dr. Gökhan Dalkılıç)

Sağlık ve Yaşam Kategorisi: Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Can Yıldız, Mehmet Cengiz, Ateş Ergün, Didem Ergül, Melda Taçyıldız - Measuring of the Attention– (Danışman Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Hışıl)

Şehir ve Çevre Kategorisi: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Uğur Özcan, Aslıhan Arslan, - Smart Campus - (Danışman Yrd. Doç. Dr. Enis Karaarslan)

Oyun Eğlence ve Eğitim Kategorisi: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Tuğba Çapacı Becerik - Programming with Symbols- (Danışman Doç. Dr. Yusuf Murat Erten)

Sosyal Medya ve İletişim Kategorisi: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Umut Can Apaydın- Videolara Otomatik İşaret Dili Çevirisi Ekleme – (Danışman Yrd. Doç. Dr. Barış Ethem Süzek)

Akademik Bilişim Projeleri Kategorisi: İzmir Ekonomi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Tekin Evrim Özmermer, Uğur Çetmili, Ahmet Atatoprak, Selin Önal -Topographer – (Danışman Prof. Dr. Murat Aşkar)

Diğer Bilişim Uygulamaları Kategorisi: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Ersin Yıldız, Orçun Deniz, Ozan İbrahim Kır –Beamore- (Danışman Doç. Dr. Yusuf Murat Erten)

Gönüllerin Birincisi: İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencileri GB Maksim Sorokin Mete Berk Ergun -Applied Deep Learning- (Danışman Yrd. Doç. Dr. Senem Kumova Metin)

BMO Özgür Yazılım Kategorisi Özel Ödülü: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Umut Can Apaydın -Videolara Otomatik İşaret Dili Çevirisi Ekleme – (Danışman Yrd. Doç. Dr. Barış Ethem Süzek)

BMO Toplum için Mühendislik Kategorisi: Özel Ödülü Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendsilği Bölümü Öğrencileri Can Yıldız, Mehmet Cengiz, Ateş Ergün, Didem Ergül, Melda Taçyıldız -Measuring of the Attention–(Danışman Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Hışıl)

GİLTAŞ İnovatif Perakende Özel Ödülü: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencileri Can Ünsal Burak Sivrikaya Erdem Yazan -Akıllı Ayna- (Danışman Yrd. Doç. Dr. Hasan Bulut)