TR EN

Haberler

Girişimci adaylarına ilk eğitimleri verildi

Girişimci adaylarına ilk eğitimleri verildi

Teknopark İzmir bünyesinde hizmet veren TÜBİTAK-BİGG Programı Resmi Uygulayıcısı BiGG.ASSIST, ilk dönem başvuruları arasından seçilen 56 girişimci adayına eğitim verdi. Eğitimlerin ardından, iş fikirleri uygun bulunan adaylar, nitelikli iş planlarını hazırlamak için çalışmalara başladı.

TÜBİTAK’ın ‘1512 Programı’nı yeniden kurgulanmasıyla oluşturulan Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı resmi uygulayıcısı BiGG.ASSIST, ilk eğitimlerini tamamladı.

TÜBİTAK’ın görevlendirdiği 17 yetkili kuruluş içinde bulunan ve İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir) bünyesinde hizmet veren BiGG.ASSIST’in ilk dönem çağrısına 87 girişimci adayı başvurdu. Yapılan değerlendirmenin ardından ise 56 girişimci adayı eğitimlere kabul edildi.

15 Temmuz - 14 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşen eğitimler sonunda; Prof. Dr. Mustafa Güden, Prof. Dr. Ahmet Eroğlu, Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Yrd. Doç. Dr. Tuğkan Tuğlular, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özuysal ve Teknopark İzmir Genel Müdürü Yücel Yaşar’dan oluşan Değerlendirme Kurulu’na sunum yapan adaylar arasından,  iş fikirleri uygun bulunan isimler, nitelikli iş planları için çalışmalara başladı.

EĞİTİMLER VE BAŞLIKLAR

Yaklaşık bir aylık zaman dilimine yayılan eğitimler; yaratıcılık ve iş fikri geliştirme, uygulamalı patent tarama etkiliği, girişimciliğe giriş ve iş modeli geliştirme, uygulamalı tasarım etkinliği, bütçe oluşturma ve yönetimi iş fikri doğrulama, uygulama iş planı dosyası hazırlama başlıklarından oluştu. Toplam 1920 adam/saat eğitim ve mentörlük hizmetine tabi tutulan adaylar, projelerine TÜBİTAK desteği almak için yarışacak.

BiGG.ASSIST HAKKINDA

BiGG’in ilk aşamasını yürütecek 17 yetkili kuruluş içinde bulunan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir), genç girişimcilere BİGG.ASSIST aracılığıyla; iş rehberliği, girişim kampları, eğitimler, ön kuluçka gibi birçok hizmet sunacak. Bu hizmetlerden yararlanan genç girişimciler, onaylı iş planlarıyla bu yıl 150 bin TL’ye yükseltilen hibe destekten yararlanmak için TÜBİTAK’a başvuracak.