TR EN

Haberler

İNOVASYON KAMPI TAZE FİKİRLERE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

İNOVASYON KAMPI TAZE FİKİRLERE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Genç Başarı ve Eğitim Vakfı, İzmir Ticaret Odası ve Teknopark İzmir iş birliğinde “Genç Bizz Liselerarası Girişimcilik Programı” içinde kurgulanan “Enerji ve Çevre Teknolojileri İnovasyon Kampı” taze fikirlere ev sahipliği yaptı.

19 Aralık Çarşamba günü Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen enerji ve temiz teknoloji temalı İnovasyon Kampı’nın açılışı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Planlama Birimi Başkanı Murat Çelik, Genç Başarı ve Eğitim Vakfı Başkanı Çelik Ören, Teknopark İzmir Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Erten, mentörler, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

“İNOVASYON İÇİN KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMEK GEREK”

İZKA Planlama Birimi Başkanı Çelik ve GBV Başkanı Ören’in program içeriğine yönelik öğrencilere motivasyon konuşması yapmalarıyla başlayan kampın açılış konuşmasını İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran yaptı.

Rektör Baran, "Bir yeri keşfedebilmeniz için herkesin gittiği yolun dışına çıkmanız gerekiyor. İnovasyon içinse, “Thinking out of box” yani kutunun dışında düşünmek gerek. Siz, hiç kimsenin düşünmediğini düşündüğünüzde, hiç kimsenin hayal etmediğini hayal ettiğinizde en yakın çevrenizden bile negatif geri dönüşler alabilirsiniz, insanlık tarihine, bilim tarihine bakıldığında aykırı düşünen insanların bu aykırı fikirlerini gerçekleştirdikleri zaman başarıya ulaştıkları görülecektir" dedi.

PROBLEM TANIMI, İŞ FİKRİ GELİŞTİRME VE JURİ SUNUMU

İzmir’in çeşitli ilçelerinden 10 okul’dan 100 öğrencinin katıldığı kampta 10’ar kişilik takımlar oluşturuldu. Her masaya birer mentörün eşlik ettiği takımlar Lucida Solar Firması’ndan Şener Bilgin’in verdiği ulaşım problemine çözüm aradı.

Problem tanımının ardından bir gün boyunca iş fikirleri geliştiren gruplar, gün sonunda ise jüri karşısında sunum yaptı.

Bir öğretim yılı boyunca yürütülen bir program olan Genç Bizz; girişimciliğe yönelik ilgi ve eğilimin artması, girişimcilik ruhunun erken yaşlarda aşılanması ve yetenekli bireylerin girişimci olmaya teşvik edilmesini amaçlıyor.