TR EN

Haberler

İZMİR NIC PROJESİ İLE YENİLİKÇİLİK EKOSİSTEMİ GÜÇLENECEK

İZMİR NIC PROJESİ İLE YENİLİKÇİLİK EKOSİSTEMİ GÜÇLENECEK

2014-2020 yılları arasında Avrupa Birliği tarafında finanse edilmekte olan IPA II Programı kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı içinde Teknopark İzmir tarafından yürütülecek İzmir Network and Innovation Centre (İzmir NIC) Projesi Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Teknopark İzmir tarafından, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) işbirliğinde yürütülecek İzmir NIC Projesi ile yenilikçilik ekosistemi güçlendirilecek, odak sektörler arasında bir ağ oluşturulacak.

Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde 14 Aralık günü gerçekleştirilen toplantıya; İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan, AB ve Mali Programlar Daire Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya, AB Uzmanı Seda Kuzucu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İzmir İl Müdürü Engin Bişer, Teknopark İzmir Genel Müdür Doç. Dr. Murat Erten, ESİAD Genel Sekreteri Hale Altan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Güler Sağıt ve çok sayıda davetli katıldı.

“EKOSİSTEMİMİZ İÇİN EN YÜKSEK İVMEYİ SAĞLAYACAĞIZ”

İzmir NIC Projesi’nin Bölge için oldukça önemli bir kazanım olduğunun altını çizen İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Avrupa Birliği tarafından desteklenen bu projeyle, bilgi-iletişim teknolojileri ile yenilenebilir enerji sektörlerinden ürün ve hizmetlere ticarileşme, uluslararası iş birliği geliştirme ve yatırım fonlarına erişim gibi pek çok süreçte destek verilecektir. Toplam 50 girişimci, start-up ve KOBİ’ye katkı sağlayacak bu proje kapsamında oluşturacağımız online platformla uluslararası işbirliklerinin kurulmasını sağlayacağız. Odak ülke ve kurumlarla diyalog halinde kapasite geliştirme faaliyetleri de yürüteceğimiz bu projeyle, ekosistemimiz için en yüksek ivmeyi ve faydayı sağlayacağız.”

ODAK SEKTÖRLER ARASINDA DİJİTAL AĞ

Toplantının açılış konuşmasını yapan T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan ise İzmir NIC Projesi ile odak sektörler arasında dijital bir platformun kurulacağını belirterek, “KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet gücünü, inovatif kapasitesini arttırarak özellikle bilgi iletişim teknolojileri ve yenilenebilir enerji alanlarında uluslararası alanda katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkmasına hız kazandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

İZMİR NIC PROJESİ NEDİR?

3 milyon Euro bütçeli ve 3 yıl süreli İzmir NIC Projesi kapsamında stratejik işbirlikleri geliştirilerek, inovatif ürünlerin ticarileşmesi ve uluslararasılaşmasını sağlamak hedefleniyor.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde Teknopark İzmir tarafından, İYTE ve YASAD işbirliğinde yürütülecek olan Projenin odak sektörleri, bilgi-iletişim teknolojileri ve yenilenebilir enerji olarak belirlendi. Bu kapsamda, 5 ana başlık halinde hayata geçirilecek faaliyetler ise şöyle; girişimci kapasitesi geliştirme programı, dijital platform oluşturmak, ticarileşme ve uluslararasılaşma, hukuki süreç yönetimi ile süreçlerin oluşturulması ve duyurulması…