TR EN

Haberler

LİSELERARASI ÖDÜLLÜ MATEMATİK YARIŞMASI

LİSELERARASI ÖDÜLLÜ MATEMATİK YARIŞMASI

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Matematik Bölümü ve Teknopark İzmir iş birliğiyle düzenlenen “İYTE Liseler Arası Ödüllü Matematik Yarışması” İzmir’in önemli liselerinden 80’e yakın öğrenciyi ve öğretmenlerini buluşturdu.

19 Nisan 2019 tarihinde İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen yarışmada, İzmir’in başarılarıyla öne çıkmış 18 lisesinden öğrencilerin oluşturduğu takımlar yarıştı. Öğrencilere matematik biliminin sevdirilmesi ve özendirilmesi amaçlanan yarışma süresince takımlar zorlu matematik sorularını çözmek için yarıştı.

3 oturumda gerçekleşen matematik maratonunun sonunda 4 lise öne çıktı ve ödüle layık görüldü. Aynı gün, Prof. Dr. Erdal Saygın Amfisinde düzenlenen ödül töreni İYTE Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Büyükaşık’ın konuşması ile başlarken, dereceye giren okullar ödüllerini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gamze Tanoğlu, Teknopark İzmir Genel Müdürü Prof. Dr. Metin Tanoğlu ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Volkan Seyrantepe’nin elinden aldı.

Yarışmanın 1000 TL’lik birincilik ödülünü kazanan okul Bornova Koleji olurken, 750 TL’lik ikincilik ödülü İzmir Atatürk Lisesi’nin, 500’er TL’lik üçüncülük ödülleri ise Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi ile İzmir Büyük Çiğli Özel Türk Koleji öğrencilerinin oldu. Ayrıca yarışmanın sonunda dereceye giren takımlar arasından kura ile seçilen bir öğrenci “Rektörlük Özel Ödülü” olarak yaz döneminde başlayacak olan Lise Yaz Okulu’na kayıt yaptırmaya da hak kazandı.