TR EN

Haberler

Lucida Solar Güneş Enerjisinde En Yüksek Verime Ulaştı

Lucida Solar Güneş Enerjisinde En Yüksek Verime Ulaştı

Güneş enerjisinden endüstriyel ısı elde etme çalışmalarını Teknopark İzmir’de yürüten GFRG-Lucida Solar tarafından geliştirilen sistem, Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde uygulamaya alındı. Açılışı, uluslararası bir enerji çalıştayıyla gerçekleştirilen sistem, mevcut modellere göre yüzde 37 daha verimli olmasıyla öne çıkıyor.

04 Ağustos 2017 Cuma günü gerçekleştirilen ve “İnovasyon Binası Solar Isıtma & Soğutma Merkezi” olarak adlandırılan sistemin açılışına on ayrı ülkeden enerji alanında önemli isimler katıldı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden’in konuşmaları ile başlayan açılış töreninin ardından, “Enerji Verimliliği ve Solar Termal Uygulamalar Uluslararası Çalıştayı” ile etkinlik devam etti.

"ATLI KARINCA" TASARIMIYLA VERİM ARTTI

Ar-Ge çalışmaları Teknopark İzmir’de GFRG - Lucida Solar Yetkilisi Şener Bilgin ve ekibi tarafından gerçekleştirilen, yine ilk uygulaması İnovasyon Merkezi’nde hayata geçen solar termal sistem, lunaparklardaki atlı karıncalar örnek alarak tasarlandı. Sistemle, güneşi doğumundan batımına kadar dik açıyla otomatik olarak izleyen paneller sayesinde mevcut santrallere göre daha fazla endüstriyel ısı elde ediliyor.

Uluslararası yatırımcı desteği de alan sistem, İspanya merkezli yenilenebilir enerji enstitüsü CIEMAT'ın testleriyle dünyadaki diğer solar termal santrallere göre yüzde 37 daha verimli olduğunu kanıtlarken, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Moğolistan ve İspanya'dan sistemin kurulması yönünde talep geldiği belirtiliyor.