TR EN

Haberler

Mobilmed’in başarılı projesi ilgi topluyor

Mobilmed’in başarılı projesi ilgi topluyor

Mobil Elektrokardiyografi (EKG) teknolojilerine odaklanan Teknopark İzmir Kuluçka Firması Mobilmed geliştirdiği MobilEKG cihazı ile büyük ilgi topluyor.

Kalp üzerine yapıştırılan 10 santimetre uzunluğundaki çiple kalp ritimlerini kaydeden ve telefondaki uygulamaya gönderen sistem; İnternet üzerinden doktora ulaşan veriler sayesinde kalpte oluşan ve oluşabilecek rahatsızlıkları önceden teşhis edilebilecek.

Projeyi geliştiren Mobilmed ekibinde Aslı Ergün, Armağan Ergün ve Hakan Uysal yer alırken, konu hakkında Anadolu Ajansı’na açıklama yapan girişimciler, şu bilgileri veriyor: “Bizim hedefimiz kalp rahatsızlıklarını mümkün olduğu kadar erken teşhis edebilmek ve doktorlarla bu dataları bulut üzerinden paylaşmak. Nasıl mevcut teknolojilerle tansiyon ve kan şekeri evde ölçülebiliyorsa biz de bu teknolojiyle kalbi takibe almak istedik. Doktorlar özellikle uzun süreli kayıtlarda çok fazla bilgi olduğundan datalar arasında kaybolabiliyor. Hastaların 'Şu saatte bir kalbimde bir sıkıntı oldu' demesi üzerine doktorlar o aralıklara yoğunlaşabilecek. Aldığımız ilk sonuçlar son derece pozitif. Bu sistemin yaygınlaşmasıyla tedavi oranlarında yükselme meydana gelecektir."

Girişimci ekip, mevcut EKG sistemleri ve holter cihazlarına göre kullanımı oldukça pratik olan bu sistemle İstanbul Startup Angels’tan tohum sermaye desteği de kazanmıştı.