TR EN

Haberler

Optonom ve Bilim Oyuncakları Ulusal Basında

Optonom ve Bilim Oyuncakları Ulusal Basında

Teknopark İzmir’de ar-ge çalışmalarına devam eden Optonom Bilimsel Ölçüm Araçları, “Bilim Oyuncakları” projesi ile ulusal basında büyük ilgi gördü.

Girişimciler Mehmet Kıvanç ve Özgün Şerif Sağdıç tarafından gerçekleştirilen bilim Oyuncakları Projesi kapsamında; matematik, fen, kimya ve biyoloji gibi derslerde oyuncak/materyal kullanımıyla çocukların derslere olan ilgisinin artması ve bilim sevgisinin aşılanması hedefleniyor.

Önce yurt dışındaki örnekleri inceleyen girişimciler, ardından kendi tasarladıkları oyuncakları üretmeye başladı. Matematik yapbozlar, kamera obscura ve organik kimya seti gibi ürünleri bulunuyor.

Projeleriyle ilgili AA muhabirine açıklama yapan Özgün Sağdıç, bilim oyuncakları fikrinin matematik öğretmeni olarak görev yaptığı sırada ortaya çıktığını söyleyerek, "Ben çocuklara daire alanını anlatırken bir kamyon lastiği getirmiştim. Bununla çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyordu. Buradan yola çıkarak çocukların böyle materyallerle matematik, fizik, kimya gibi bilim dallarına ilgi duyabileceğini ve daha çok sevebileceğini düşündüm." dedi.