TR EN

Haberler

Teknopark İzmir Fraunhofer Gesellschaft İşbirliği

Teknopark İzmir Fraunhofer Gesellschaft İşbirliği

Uygulamalı araştırmalar konusunda Avrupa’daki en büyük enstitü olan Fraunhofer Gesellschaft, Teknopark İzmir Ar-Ge firmalarıyla buluştu. Fraunhofer Uzmanları, iki gün süren etkinlikte, firmalara ticarileşme ve uluslararası pazara açılma konularında destek sağlamak için görüşmeler gerçekleştirdi.


Almanya’daki dört büyük üniversite dışı araştırma kurumundan biri olan ve uygulamalı araştırmalar konusunda Avrupa’daki en büyük enstitü olarak gösterilen Fraunhofer-Gesellschaft ile Teknopark İzmir arasında Nisan ayında başlayan ilişkiler, işbirliğine dönüştü.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü ve Teknopark İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güden, Teknopark İzmir Genel Müdürü Yücel Yaşar ve Atmosfer TTO Proje Koordinatörü Filiz Arslan’ın Fraunhofer Gesellschaft ziyaretiyle başlayan görüşmeler, İzmir’de gerçekleştirilen iki günlük çalıştayla devam etti.

Teknopark İzmir firmalarıyla buluşan iş geliştirme ve uluslararasılaştırma çalışmalarında uzman Fraunhofer ekibi, firma temsilcileriyle birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeleri değerlendirerek raporlaştıracak olan Fraunhofer uzmanları, belirleyecekleri yol haritasıyla, firmaların sektörlerine yönelik ticarileşme ve uluslararası pazara açılma konularında destek sağlayacak.

16-17 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikte, Teknopark İzmir bünyesinde faaliyetlerine devam eden 45 firma yer alırken, 25 firma Fraunhofer uzmanları ile birebir görüşmeye katıldı.

FRAUNHOFER GESELLSCHAFT

1949 yılında kurulan ve Almanya Leipzig’de yer alan Fraunhofer Gesellschaft şemsiyesi altında 67 enstitü, araştırma birimlerinde ise 24 binin üzerinde personel bulunuyor.

Yıllık 2 milyar Euro araştırma bütçesine sahip Fraunhofer’ın inovasyona dayalı araştırmalarının yanı sıra; teknoloji transferi, ticarileşme ve küresel bilgi ekonomisinde uluslararası işbirliği geliştirme, değer yaratma ve rekabet için uygulamalı araştırmalar birimleri de mevcut.

Yine Fraunhofer Gesellschaft tarafından bilimsel ve endüstriyel uzmanlarla birlikte geliştirilen inovatif destek mekanizmasıyla, yabancı inovatif şirketlere Alman piyasalarında uluslararası araştırma ve ticarileştirme konularında kendi projelerini tasarlama ve gerçekleştirme desteği de sağlanıyor.