TR EN

Haberler

Teknopark İzmir güçlü yapısıyla yine önde

“3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi ve Fuarı” Ankara’da gerçekleştirildi. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi 2014 sıralamasının açıklandığı zirvede, Teknopark İzmir, güçlü yapısı ve tecrübesiyle 4. sıraya yerleşirken, Kuluçka faaliyetlerinde 9,12 puanla en üstte yer aldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi ve Fuarı”3. Kez Ankara’da düzenlendi. Türkiye’nin en başarılı teknoloji geliştirme bölgelerinin (TGB) sıralandığı zirvede, TGB’ler birçok kategoride değerlendirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katımıyla 7 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen zirvede, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir), “2014 Yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi Sıralaması”nda 4. olarak yine bir başarıya imza attı.

Ar-Ge, Kuluçka ve İşbirliği Faaliyetleri, Fikri Mülkiyet Kazanımları ve Uluslararasılaşma başlıkları başta olmak üzere birçok verinin belirleyici olduğu sıralamada, Teknopark İzmir, ‘Kuluçka Faaliyetleri’ başlığında 9,12 puanla en önde yer aldı.

BAŞARILI TEKNOPARKLAR SIRALANDI

Teknoparkların ekonomik yapı ve potansiyelleri, bölgelerindeki Ar-Ge temelli yeni firma oluşumları, istihdam oranlarına katkıları, üniversite-sanayi işbirliğinde kat ettikleri yol, kamu Ar-Ge desteklerinden yararlanan proje sayıları ve bu projelerin bütçeleri gibi kriterlerle teknoparkların bir yıllık performanslarının ölçülmesiyle oluşan sıralamada bu yıl 37 TGB yarıştı.

Belirtilen göstergeler üzerinden yapılan genel sıralamada; ODTÜ Teknokent TGB, İTÜ Arı Teknokent TGB, Cyberpark Ankara TGB ve Teknopark İzmir TGB ilk dört sırayı paylaştı. Teknopark İzmir, genel sıralamanın yanı sıra “10 yaş ve üzeri olgun TGB’ler kategorisinde de sıralamadaki yerini korudu.

BAKAN IŞIK, TEKNOPARK İZMİR STANDINI ZİYARET ETTİ

Ödül töreninin ardından Bakan Işık ve beraberindeki heyet, teknoparklar ve bu bölgelerde çalışmalarını sürdüren Ar-Ge firmalarının stantlarını ziyaret ederek, geliştirilen teknolojiler hakkında bilgi aldı.

Teknopark İzmir standını ziyaret eden Bakan Işık’a, bölgede gerçekleşen çalışmalar ve geliştirilen projeler hakkında Teknopark İzmir Genel Müdürü Yücel Yaşar tarafından bilgi verildi.