TR EN

Haberler

Teknopark İzmir, TÜBİTAK BİGG Uygulayıcı Kuruluşu Seçildi

Teknopark İzmir, TÜBİTAK BİGG Uygulayıcı Kuruluşu Seçildi

Teknopark İzmir, TÜBİTAK tarafından yürütülen BİGG Programı Resmi Uygulayıcı Kuruluşu seçildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törende, sözleşmeyi Teknopark İzmir adına, İYTE Rektörü ve Teknopark İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güden imzaladı.

 

Genç girişimcilerin desteklendiği ‘1512 Programı’nın yeniden kurgulanmasıyla oluşturulan Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı’ndan daha etkin sonuçlar almak için diğer kuruluşlara da görev veren TÜBİTAK, 17 kuruluşu yetkili uygulayıcı olarak belirledi.

BiGG’in ilk aşamasını yürütecek 17 yetkili kuruluş içinde bulunan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark İzmir), genç girişimcilere BİGG.ASSIST aracılığıyla; iş rehberliği, girişim kampları, eğitimler, ön kuluçka gibi birçok hizmet sunacak. Bu hizmetlerden yararlanan genç girişimciler, onaylı iş planlarıyla bu yıl 150 bin TL’ye yükseltilen hibe destekten yararlanmak için TÜBİTAK’a başvuracak.

PROF. DR. GÜDEN: TÜRKİYE MİKRO İŞLETMELERLE BÜYÜYECEK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımlarıyla 28 Temmuz Salı günü düzenlenen “TÜBİTAK BiGG Programı 1. Aşama Uygulayıcıları İmza Töreni”ne katılan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü ve Teknopark İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güden, burada işbirliği protokolünü imzaladı.

Prof. Dr. Güden, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin mikro işletmelerle büyüyeceğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“BİGG ile benzer bir yapılanmayı biz de İYTE kampüsünde hayata geçireceğimiz İnovasyon Merkezi için kurguluyoruz; İnovasyon Merkezi ile BİGG örtüştü.

Bugün tartışıyoruz, Türkiye ne ile büyüyecek? KOBİ’lerle mi yoksa büyük şirketler mi? Benim şahsi fikrim Türkiye mikro işletmelerle büyüyecek. BİGG bu açıdan çok önemli.

Hiçbir fikri hiçbir girişimi küçümsememek gerekiyor. Ben, Teknopark İzmir’e giderek, özellikle fikirleri dinliyorum, çünkü bazı orijinal fikirler çok büyük girişimlere dönüşebiliyor.”