TR EN

Haberler

TÜBİTAK Yarışması Birincisi ClassBoom’dan Beamore

TÜBİTAK Yarışması Birincisi ClassBoom’dan Beamore

İYTE öğrencileri tarafından Teknopark İzmir Kuluçka Merkezi ClassBoom’da geliştirilen Beamore adlı yazılım projesi TÜBİTAK’tan birincilik ödülü aldı.

Yönetim ve etkinlik organizasyonlarının etkileşimli olarak tek uygulama üzerinden yürütülmesini sağlayan Beamore, İYTE öğrencileri tarafından Teknopark İzmir Kuluçka Merkezi ClassBoom’da geliştirildi. Daha önce katıldığı birçok yarışmada derece alan proje “TÜBİTAK’ın Üniversite Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması”nda birincilik elde etti.  

İYTE Mezunları Ersin Yıldız ve Orçun Deniz’in kurucu ortak olduğu proje ekibi Onur Çelik, Hasan Harman, Melike Topçu ve Onur Gülırmak’tan oluşuyor.

Etkinliklerin oluşturulmasını, yayımlanmasını, etkinlik öncesi ve özellikle etkinlik anında katılımcıların bilgilendirilmesini mümkün kılan Beamore, katılımcıların da tek bir mobil uygulama üzerinden tüm etkinlikleri kolayca görmesini sağlayan bir yazılım projesi. 

Bir web portalı ve mobil uygulamalardan oluşan Beamore; Facebook, Messenger, Skype, Slack ve Telegram gibi yapay zekâ ChatBotlar ile Cortana yardımıyla direkt konuşarak 24 saat hizmet alınabilen sesli asistan bileşenlerinden oluşuyor. Projenin gelişimiyle BLE Beacon eklentilerinin de kısa sürede uygulamaya eklenmesi planlanıyor.

Üniversiteler, vakıflar ve belediyeler gibi kurumlarla; fuar, kongre ve festival gibi büyük çaplı organizasyonların tümünün yönetimine aday olan Beamore’un ilk uygulaması Ekim ayında İYTE’de düzenlenen IZTECH Roboleague’de başarıyla gerçekleştirilmişti. 

Lisans eğitimleri sırasındaki bitirme tezi hazırlıklarıyla proje fikri şekillenmeye başlayan ekip, yaklaşık bir yıl önce Beamore üzerine çalışmaya başladı. Projeleriyle Teknopark İzmir Kuluçka Merkezi ClassBoom’a kabul edilen ekip, yoğunlaştırdığı çalışmalarıyla Genç Beyinler Yeni Fikirler (GBYF) Yarışması Diğer Bilişim Kategorisi’nde de birinciliğe layık görülmüştü.