TR EN

Haberler

EHİS LAB için yer teslimi yapıldı

EHİS LAB için yer teslimi yapıldı

ESSİAD tarafından, İZKA desteğiyle İYTE Kampüsü İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde inşa edilecek EHİS LAB binası için yer teslim töreni, Rektör Güden’in katılımıyla yapıldı.

Tepekule İş Merkezi İYTESEM toplantı salonunda 31 Mart’ta yapılan törenle Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESSİAD) tarafından İYTE Kampüsü Teknopark İzmir alanında inşa edilecek akredite laboratuvarın yer teslim anlaşması imzalandı. İYTE Rektörü ve Teknopark İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güden’in imza attığı anlaşmayla iklimlendirme sektöründe kapasite/performans, gürültü ve elektriksel güvenlik testlerini tek çatı altında yapacak, Türkiye’nin ilk akredite laboratuvarının inşa edileceği alan teslim edildi.

Tamamlandığında dünyanın sayılı laboratuvarları arasında yer alacak EHİS LAB akredite test ve analiz laboratuvarının yer teslim töreninde konuşan Rektör Güden, Türkiye’nin yurt dışındaki test merkezlerine yaptığı harcamanın yıllık 2 milyon Avro’yu bulduğuna dikkat çekti. Bu açıdan, kurulacak akredite test merkezinin hem İzmir hem de Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Rektör Güden, “Teknopark İzmir için de tarihi bir gelişmedir.” dedi. Test merkezinin, Teknopark İzmir’in 2 bin dönümlük ana bölgesine yapılacak ilk bina olacağını belirten Rektör Güden, “60 dönümlük ek bölgeyi bitirdikten sonra Teknopark İzmir’in ana bölgesine yapılacak bu ilk binayla biz de 20 yıllık hayalimiz olan Türkiye’nin ilk teknokentini kurma yolunda ilk adımı atmış oluyoruz.” dedi.   

Türkiye genelindeki yaklaşık 50 teknoparka bakıldığında çoğunlukla yazılım firmalarının yer aldığını ifade eden Rektör Güden, “Özellikle makine, elektronik ve biyoteknoloji alanlarındaki firmaların da teknoparka gelmelerini istiyoruz. Teknoparkların asıl amacı bir inovasyon ekosistemi kurmaktır, sadece vergi muafiyeti değildir.” diye konuştu.

Törende ayrıca, laboratuvarın kurulmasında Ar-Ge amacının da önemli olduğu, bu sayede yerli üreticilerin Ar-Ge amaçlı olarak laboratuvardan faydalanması ile ülkemizin Ar-Ge altyapısının geliştirilmesine katkı sağlanacağı ve uluslararası rekabetçiliğin artacağı da vurgulandı.

Teknopark İzmir Genel Müdürü Yücel Yaşar ve İYTE Genel Sekreteri Bahadır Yaldız’ın da yer aldığı törende İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Semerci, EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Vatansever ve laboratuvar inşaatının yüklenicisi KSC Yapı adına Proje Müdürü Atilla Öztürk, yer teslim anlaşmasını imzaladı.